Jan Polzer
Menu

Knihy a články

kde všude najdete moje texty

Začátkem roku 2001 jsem se rozhodl publikovat své články. Na začátku byla finanční motivace, později ji vystřídala radost ze psaní a spokojených čtenářů.

V době, kdy se čeští uživatelé začali zajímat o operační systém BeOS, jsem začal přispívat pravidelnými články na server českého BeOS Centra. Za vydělané peníze jsem mohl nahradit volně šiřitelnou verzi BeOS verzí komerční.

Bohužel doba, kdy jsem byl unesen tmavě modrou krabicí s vynikajícím operačním systémem je již minulostí, stejně jako české BeOS Centrum a tento operační systém samotný.

Prvotní finanční motivaci vystřídalo psaní pro radost
Prvotní finanční motivaci vystřídalo psaní pro radost

Computer, Živě a Computer Press

Po několika pokusech na serveru PC Svět (dnes již zaniklém) jsem v roce 2001 zamířil do časopisu Computer. Ze začátku jsem se věnoval ještě operačnímu systému BeOS a hlavně různým zajímavostem okolo systému Linux. Vyzkoušel jsem si několik recenzí hardwaru, později jsem se věnoval především softwarovým produktům. Kromě recenzí jsem napsal také stovky tipů a triků pro Windows i Linux, návody k zajímavým programům, recenze knih z oblasti IT a návody k programování webových stránek (PHP, MySQL, HTML, JavaScript, ASP.NET). Několik let jsem pro časopis Computer připravoval CD a DVD přílohy.

Kromě Computeru jsem svými příspěvky naplnil stránky některých čísel časopisů Jak na počítač, Osobní finance, Computer Speciál, Katalog moderního bydlení, Moderní kancelář, Domácí kino Home Cinema a dalších. Také pro Computer Speciál jsem připravil mnoho DVD příloh.

Od roku 2004 do konce roku 2007 jsem psal na server Živě.cz, kde jsem se zaměřil především na recenze volně šiřitelných programů pro Windows. Najít tam však můžete i několik odbornějších článků k různým tématům.

Velmi zajímavou částí mé práce pro Živě.cz byly rozhovory s předními osobnostmi české informatiky.

Extra Publishing

Po skončení spolupráce s časopiseckou částí Computer Pressu jsem začal přispívat do časopisů (Extra PC, Svět) a na weby (rodina Cnews.cz), které v tu dobu vydával Extra Publishing.

Od června 2008 jsem se stal prvním šéfredaktorem webového magazínu ExtraWindows.cz věnovaného především operačnímu systému Windows a programům pro něj určeným. Post šéfredaktora jsem opustil v polovině roku 2009, dál jsem ale na web přispíval svými články. Web byl později sloučen pod společnou hlavičku Cnews.cz.

Spolupráci s Extra Publishingem jsem ukončil v létě 2015.

Verlag Dashöfer

Od jara roku 2015 přispívám články a videonávody na vzdělávací web napocitaci.cz provozovaný nakladatelstvím Verlag Dashöfer. Najdete zde tipy a triky pro počítače a placený, prémiový obsah s návody.

Ostatní

Mé články jste mohli najít také v české mutaci polského časopisu Linux+ a v angličtině pak na několika zahraničních webech.

Vlastní projekty

Protože mě psaní článků z oblasti IT opravdu naplňuje, rozhodl jsem se vytvořit i vlastní weby, kde se mohu realizovat. K těm nejúspěšnějším patří Maxiorel.cz, web věnovaný softwaru, programování a internetu.

Některé z mých dalších projektů, na které se snažím psát alespoň v jejich sezóně pravidelně:

Knihy

Psaní do časopisů a webových magazínů je velmi zajímavé, toužil jsem však vyzkoušet i psaní knih, které by pomohly uživatelům počítačů v jejich práci a mě by posunuly profesně o něco dále. To tedy byly důvody vzniku knih Programy pro kancelář a GNU Emacs a Vim – Kapesní přehled.

V první jmenované najde čtenář užitečné informace k ovládání OpenOffice.org, 602PC Suite, programu Budík a k několika dalším zajímavým doplňkům kancelářského počítače. Knihu svého času rovněž doporučila Katedra informačních technologií a technické výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Příručka věnovaná Emacsu a Vimu přináší stručný, ale důkladně komentovaný přehled ovládání a široké škály příkazů obou těchto editorů. S touto brožurkou v praktické kroužkové vazbě můžete poznávat editory čtením od začátku do konce, nejlepší službu však splní v roli praktické příručky. Budete-li ji mít otevřenou na stole zároveň s jedním z těchto editorů na obrazovce – poslouží vám jako rychlá a spolehlivá nápověda v konkrétních situacích.

Následující kniha spustila sérii publikací o redakčním systému Drupal. Je nazvána Drupal - Podrobný průvodce tvorbou a správou webů. Své si v ní najdou především začátečníci a mírně pokročilí uživatelé. Zabývá se však i tvorbou témat vzhledu a vytvářením nových modulů, takže určitě zaujme i zkušenější uživatele Drupalu.

Na podzim roku 2008 vyšla tato kniha ve druhém aktualizovaném vydání, které přináší řadu změn a je zaměřeno na Drupal 6.

V březnu 2010 vyšla kniha Digitální fotografie v Corel Paint Shop Pro věnovaná úpravě fotografií v populárním grafickém editoru pro domácí uživatele.

V dubnu 2010 se do prodeje dostala další kniha věnovaná redakčnímu systému Drupal. Kniha nazvaná 333 tipů a triků pro Drupal přináší krátké užitečné návody, tipy pro výběr modulů, ukázky úpravy vzhledu, a také návody pro tvorbu modulů.

Květen 2011 - vyšla mi nová česká kniha věnovaná systému Drupal, tentokrát jeho sedmé verzi. Kniha Drupal 7, podrobný průvodce tvorbou a správou webu, není jen přepracovaným vydáním předešlých knih, je napsána zcela od začátku novým stylem, je mnohem více prakticky zaměřena a reflektuje připomínky čtenářů posbírané za minulá období. Součástí knihy je i CD s ukázkovým webem. Recenze na Linux Express.

V létě 2016 přišla na pulty kniha Drupal 8 – podrobný průvodce tvorbou a správou webů vznikal tři roky, souběžně s vývojem Drupalu 8. Zahrnuje všechny aspekty nové verze Drupalu, která byla přepracována s využitím komponent frameworku Symfony a novým šablonovacím systémem Twig. Zaměřuje se především na uživatelskou stránku a obsluhu webu na Drupalu, na jeho stavbu s využitím základních i doplňkových modulů. Krátce zmiňuje i základy tvorby vlastních témat vzhledu a modulů pro Drupal 8.

Zatím poslední knihu 333 tipů a triků pro Drupal 9 jsem vydal vlastním nákladem na konci roku 2020. Obsahuje odpovědi na nejčastější dotazy Drupalistů, které dostávám na školeních a v e-mailech. Shrnul jsem do ní svoje zkušenosti s tvorbou webů a přestože nejde o průvodce ve formě krok za krokem, poslouží vám jako rychlý pomocník. Poprvé se také rozsáhle věnuji problematice e-shopových řešení na Drupalu.

Další informace o mých knihách o najdete na samostatném webu KnihyPolzer.cz.