@maxiorel
Polzer-SW.com

Životopis
Jana Polzera

zkušenosti, certifikace, znalosti, zájmy

Svou pracovní kariéru jsem začal v polovině roku 2001. A vlastně se už tehdy jednalo o činnosti, které mě živí dodnes. Školení, programování a psaní článků o IT. Na následujících řádcích naleznete několik stručných informací o mých zkušenostech a znalostech.

Jan Polzer

2023

Marketing Director a úspěch na WebTop100

Zůstávám v agentuře Lesensky.cz u tvorby webů, ale přesunuji se na pozici vedoucího celého marketingového oddělení. Získáváme WebTop100 v kategoriích UX a SEO.

2022

LESENSKY.CZ

Stávám se šéfem webového vývoje v agentuře Lesensky.cz, se kterou spolupracuji už řadu let. Získáváme WebTop100 v kategorii Firemní weby.

2021

Cena LEMUR

 1. místo v kategorii Webové stránky v Ceně Lemur

2020

První kniha vlastním nákladem

Po čtyřech knihách o Drupalu vydaných Computer Pressem a Albatrosem vydáváním 333 tipů a triků pro Drupal 9 vlastním nákladem.

2019

Drupal CS Awards

 1. místo v kategorii Freelancer na Drupal CS Awards

2018

Poprvé na WebTop100

 1. místo na WebTop100 v kategorii Marketingové a IT agentury

2017

Centrum pro studium demokracie a kultury

IT pracovník, správce webových stránek

2016

Profesní kvalifikace Sportovní masáž 69-037-M, EQF 4

Má touha naučit se pořádně i něco jiného než ťukání do klávesnice, vyústila v kurz sportovní masáže zakončený státní závěrečnou zkouškou.

2015 – 2018

Verlag Dashöfer

Příležitostně píšu články pro web NaPočítači.cz a připravuji několikahodinové videonávody ze světa počítačů.

2014

Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i.

ICT technik a realizátor dílčích úkolů v rámci aktivit Science EDU I a II v rámci projektu MŠMT OPVK Science Academy - kritický způsob myšlení a praktické aplikace přírodovědných a technických poznatků v reálném životě.

2013

Úspěch na SCIAP

 1. místo v rámci Soutěže popularizace vědy SCIAP v kategorii Internet

2011

Nottingham Trent University

Jan Polzer, BA (Hons). Bakalář v oboru Business Management.

2009 – 2017

Lektor počítačové školy GOPAS

Školím redakční systém Drupal a PHP framework Symfony.

2008

První kniha o Drupalu

Své zkušenosti s redakčním systémem Drupal zúročuji v první české knize o něm.

2008 – 2015

Extra Publishing

Po odchodu z Computer Pressu publikuji své články v Extra PC a dalších časopisech. Stávám se šéfredaktorem ExtraWindows.cz. Opět mám na starosti CD/DVD přílohy. A kromě toho kompletně programuji všechny weby vydavatelství.

2007 – 2008

Časopis Linux+

Na chvíli si vyzkouším přípravu článků pro časopis ze světa Linuxu polského vydavatele.

2004 – dosud

Polzer.cz

Stavím se na volnou nohu a postupně se přesouvám od desktopových aplikací k tvorbě webů. Zatím mě to nepustilo.

2003

První kniha

Vychází má první kniha Programy pro kancelář.

2001 – 2004

Z-WARE

Plný elánu nastupuji do firmy, kde se z kluka pro všechno postupně stávám školitelem stravenkového softwaru a ještě později jeho vývojářem. Rozvíjím své znalosti v Delphi.

2001 – 2008

Computer Press

Na první pokus se stávám redaktorem svého oblíbeného časopisu Computer. Postupně se mé články objeví v řadě dalších, včetně magazínu Živě.cz. Na starosti mám také přípravu CD/DVD příloh.

2001

BeOS a PHP

Žiju děním okolo tehdejšího operačního systému BeOS, lokalizuji software a získávám první placené zkušenosti ze světa PHP. Pomáhám vytvářet malé e-shopy.

1999

Maturita

Startuji do života maturitní zkouškou na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně.

Honza Polzer
programátor a tvůrce webů

První vývojářské krůčky

Má první zkušenost s programováním byla na osmibitovém počítači ATARI 800XE v jazyku Basic. Vytvářel jsem tehdy hry a jednoduché programy, zkrátka se učil pokus omyl.

S přesunem na PC jsem se dostal k Pascalu, ze kterého jsem rovněž složil maturitní zkoušku. Vytvořil jsem pro ni jednoduchou střílečku. S příchodem Windows 95 se mi dostaly do rukou Delphi 2 a já povýšil základní Pascal na Object Pascal s vizuálním návrhářem. Zkušenosti jsem pak zúročil v prvním zaměstnání při vývoji interních aplikací a stravenkového softwaru.

Po nastartování živnosti jsem neměl na poměrně drahé Delphi a nelegální instalaci nechtěl používat. Udělal jsem několik pokusů s Pythonem a začal se učit C++. Nejprve jsem tvořil aplikace s knihovnou wxWidgets a různými open source prostředími, později jsem si pořídil nejlevnější verzi, tehdy stále placeného, Visual Studia od Microsoftu.

V C++ jsem vytvořil několik firemních aplikací na zakázku. Správy zakázek, různé generátory tiskových sestav, prohlížeč databáze bankomatů nebo ovládací program na CD/DVD přikládaná k časopisům. Využívali jej v tehdejším Computer Pressu a následně Extra Publishingu. Připravil jsem i databázový generátor podkladů pro tato média.

Jan Polzer
Jan Polzer

Od desktopu k vývoji webů

Od C++ jsem přešel k C#. Můj nejúspěšnější projekt z tohoto období byl zálohovací program. Věnoval jsem se také tvorbě instalačních aplikací s generátorem Inno Setup.

Na přelomu tisíciletí jsem experimentoval s tvorbou webových stránek a PHP. Kolem roku 2004 jsem se k němu vrátil, připravil několik jednoduchých webů a postupem let jsem tvorbu desktopových aplikací opustil úplně. První větší webový projekt, webovky časopisu Computer postavené na Drupalu, mě přivedly k tvorbě knih o tomto systému i k dalším zakázkám.

Dnes občas něco připravím v Pythonu, naskriptuji BASH, sem tam si hraji s mobilními aplikacemi (Java na Androidu), sem tam s jazykem R, ale tvorba webů v PHP je většinová výplň mého pracovního dne.

Za sebou mám stovky malých webů a desítky těch věcích. Často říkám, že se věnuji projektům až do velikosti XL. S některými projekty se mi podařilo uspět na WebTop100, SCIAP 2013 nebo Drupal CS Awards 2019, ale hrdý jsem na všechny bez rozdílu. Vážím si, že mě jejich provozovatelé přizvali ke spolupráci.

Jak jsem začal programovat >

Rozhovory, zmínky v médiích

Publikační činnost

Vždy jsem rád předával své znalosti počítačů a IT světa dál. Nechtěl jsem být jen tím typickým počítačově nadšeným sousedem, který poradí se zavirovaným počítačem.
Nakonec jsem prošel celou řadou tištěných i online médií.

 • České BeOS Centrum (2001) – články a novinky ze světa operačního systému BeOS
 • Computer Press (2001 - 2008) – články pro časopisy Computer, Živě.cz, Osobní Finance, Jak na počítač, Katalog moderního bydlení, Moderní kancelář, Domácí kino Home Cinema a další. Redaktor CD/DVD.
 • časopis Linux+ (2007 - 2008) – články ze světa operačního systému Linux
 • Extra Publishing (2008 - 2015) – články pro časopisy Extra PC, Nejlepší PC rady a návody (PC rady), Svět, Cnews.cz, ExtraWindows.cz (2008 - 2009 šéfredaktor) a ExtraHardware.cz
 • Verlag Dashöfer (2015 – 2018) – články a videonávody pro web NaPočítači.cz

Knihy, které jsem napsal

Psaní do časopisů a webových magazínů je velmi zajímavé, toužil jsem však vyzkoušet i psaní knih, které by pomohly uživatelům počítačů v jejich práci a mě by posunuly profesně o něco dále.

Programy pro kancelář

/2003/ V knize najde čtenář užitečné informace k ovládání OpenOffice.org, 602PC Suite, programu Budík a k několika dalším zajímavým doplňkům kancelářského počítače. Knihu svého času rovněž doporučila Katedra informačních technologií a technické výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy Programy pro kancelář

GNU Emacs a Vim

/2005/ Příručka věnovaná Emacsu a Vimu přináší stručný, ale důkladně komentovaný přehled ovládání a široké škály příkazů obou těchto editorů. S touto brožurkou v praktické kroužkové vazbě můžete poznávat editory čtením od začátku do konce, nejlepší službu však splní v roli praktické příručky. Budete-li ji mít otevřenou na stole zároveň s jedním z těchto editorů na obrazovce – poslouží vám jako rychlá a spolehlivá nápověda v konkrétních situacích.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy GNU Emacs a Vim

Drupal 5/6, podrobný průvodce tvorbou a správu webů

/2008/ Své si v ní najdou především začátečníci a mírně pokročilí uživatelé. Zabývá se však i tvorbou témat vzhledu a vytvářením nových modulů, takže určitě zaujme i zkušenější uživatele Drupalu. Na podzim roku 2008 vyšla tato kniha ve druhém aktualizovaném vydání, které přináší řadu změn a je zaměřeno na Drupal 6.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy Drupal 5/6, podrobný průvodce tvorbou a správu webů

Digitální fotografie v Corel Paint Shop Pro

/2010/ Tato kniha trochu vybočuje z témat, kterým se běžně věnuji. Je věnovaná úpravě fotografií v populárním grafickém editoru pro domácí uživatele.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy Digitální fotografie v Corel Paint Shop Pro

333 tipů a triků pro Drupal

/2010/ Krátké užitečné návody, tipy pro výběr modulů, ukázky úpravy vzhledu, a také návody pro tvorbu modulů.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy 333 tipů a triků pro Drupal

Drupal 7, podrobný průvodce tvorbou a správou webu

/2011/ Tento titul není jen přepracovaným vydáním předešlých knih, je napsán zcela od začátku novým stylem, je mnohem více prakticky zaměřena a reflektuje připomínky čtenářů posbírané za minulá období. Součástí knihy je i CD s ukázkovým webem.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy Drupal 7, podrobný průvodce tvorbou a správou webu

Drupal 8 – podrobný průvodce tvorbou a správou webů

2016 Kniha vznikala tři roky, souběžně s vývojem Drupalu 8. Zahrnuje všechny aspekty nové verze Drupalu, která byla přepracována s využitím komponent frameworku Symfony a novým šablonovacím systémem Twig. Zaměřuje se především na uživatelskou stránku a obsluhu webu na Drupalu, na jeho stavbu s využitím základních i doplňkových modulů. Krátce zmiňuje i základy tvorby vlastních témat vzhledu a modulů pro Drupal 8.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy Drupal 8 – podrobný průvodce tvorbou a správou webů

333 tipů a triků pro Drupal 9

2020 Tuto knihu jsem vydal vlastním nákladem na konci roku 2020. Obsahuje odpovědi na nejčastější dotazy Drupalistů, které dostávám na školeních a v e-mailech. Shrnul jsem do ní svoje zkušenosti s tvorbou webů a přestože nejde o průvodce ve formě krok za krokem, poslouží vám jako rychlý pomocník. Poprvé se také rozsáhle věnuji problematice e-shopových řešení na Drupalu.

Podrobnosti o knize >

Obálka knihy 333 tipů a triků pro Drupal 9

Ocenění a certifikace

2. místo v kategorii Webové stránky v Ceně Lemur (2021)
3. místo v kategorii Freelancer na Drupal CS Awards (2019)
3× umístění v TOP3 na soutěži WebTop100 (2018, 2022, 2023)
1. místo v rámci Soutěže popularizace vědy SCIAP v kategorii Internet (2013)
2× umístění na Web Excellence Award (2024), a to sám a s Lesensky.cz

Jan Polzer

Moje zájmy

Práce je mým koníčkem. Není to klišé, ale skutečnost. Jak jde čas, tak si ale uvědomuji, že jsem vděčný za jakoukoli relaxaci bez obrazovky. Volný čas mi vyplňují:

 • knihy a historie
 • cestování (především Nizozemí, ČR, Slovensko, Rakousko, Chorvatsko)
 • plachetnice a lodě obecně

Masáže od Honzy Polzera

V roce 2016 jsem se rozhodl doplnit si vzdělání o zcela jinou oblast, než je vývoj softwaru a tvorba webových stránek. Nechci být závislý pouze na technice, a tak jsem se realizoval coby masér. Průběžně se snažím udržovat a rozvíjet i tyto získané znalosti.