Jan Polzer
Menu

Školení Symfony

nejpoužívanější framework v PHP

Své programovací kurzy jsem sice začal s Drupalem, ale jelikož Drupal 8 používá celou řadu technologií, se kterými se setkáte i u jiných projektů, vyústila moje práce s ním v přípravu kurzů točících se okolo frameworku Symfony.

Toto školení je určeno především pro začátečníky, kteří již mají nějakou znalost vývoje v PHP, ale s frameworkem se zatím nesetkali. Naučím Vás využívat komponenty Symfony, Composer i framework Symfony coby celek.

Symfony je ideální pro firemní webové aplikace
Symfony je ideální pro firemní webové aplikace

Proč používat nějaký framework?

Možná si kladete otázku, co vám použití frameworku přinese za výhody oproti vývoji postaveném na sadě jednotlivých skriptů. Ať už budete web budovat na Symfony, Nette, CodeIgniteru nebo jiném frameworku, je zde především časová úspora.

Moderní PHP frameworky jsou dnes poskládány z různých komponent, které lze používat i samostatně. Tyto balíčky vám do výsledné aplikace přidávají dílčí funkce. Řešíte uživatelské účty? Potřebujete napojit platební bránu? Exportovat dokumenty do PDF? Načítat výpisy z banky? Stahovat poslední příspěvky ze sociální sítě? Stačí příslušná komponenta.

S frameworkem pak jednotlivé komponenty zabalíte do prostředí, které dá vašemu kódu určitý řád a přehlednost. Navíc bude srozumitelný i pro případné další účastníky prací na daném projektu.

Composer, příkazový řádek, komponenty Symfony

Composer je balíčkovací systém pro komponenty v PHP, podobně jako mají své balíčkovací systémy například linuxové distribuce. Zkušení vývojáři dnes Composer používají ve svých projektech.

Práci s ním vás v prostředí příkazového řádku naučím na začátku tohoto kurzu. Ukážeme si, jak používat nejenom komponenty ze Symfony ve vašem projektu s využitím Composeru. Jak provádět aktualizace a údržbu takového projektu.

Poté si ukážeme několik komponent ze Symfony, abychom mohli přejít k frameworku jako celku.

Základy PHP frameworku Symfony

Jakmile si práci s Composerem a komponentami osvěžíte, ukážeme si základy Symfony. Podíváme se na konfiguraci projektu a syntaxi souborů YAML. Zjistíme, jaká je struktura souborů a složek v projektu. Vyzkoušíme zapnutí vývojářské lišty.

Postupně projdeme následující části a praktické činnosti se Symfony:

  • routování, controller
  • šablonovací systém Twig
  • tvorba formulářů se Symfony
  • propojení s databází pomocí ORM Doctrine
  • uživatelské účty v aplikaci
  • zabezpečení částí webu
  • práce s vestavěnou cache

Dva dny nabité praktickými cvičeními

Toto školení je koncipováno jako dvoudenní, 2 × 6 hodin s přestávkou na oběd. Slajdy uvidíte jen na začátku a na konci, jinak počítejte s praktickým cvičením, při kterém si vaše klávesnice příliš neodpočine. Věřím, že praktická forma výuky vám dá mnohem více, než promítání slajdů či nasdílení hotového kódu.

Nejbližší termín školení

Moje školení Symfony je určeno začátečníkům, kteří doposud žádný PHP framework nepoužívají, případně již mají zkušenosti s některým z redakčních systémů. Umí tedy postavit web, ale rádi by si rozšířili znalosti o moderní pohled na tvorbu webových aplikací pomocí PHP.

Termín: 26. - 27. 2. 2020. Cena 7 500 Kč bez DPH za účastníka. Místo školení: Brno Bystrc.

Pro školení budete potřebovat vlastní notebook s instalací PHP 7.3.

Ohlasy účastníků školení Symfony

Se žádným frameworkem jsem zatím neměl zkušenost, tak jsem ocenil tento rychlý úvod do Symfony. Tomáš D.

Kurz mi pomohl sesumírovat si znalosti, které jsem získal samostudiem z dokumentace k Symfony. Martin H.

Školení mi pomohlo rychleji se zorientovat v základech rozsáhlého frameworku, za dva dny samostudia bych takto nepokročil. Oceňuji příjemně zařízenou školící místnost, i metodicky vhodný přístup školitele, díky němuž jsme se soustředili na podstatnou problematiku. Nakonec jsme díky dotazům a odbočkám skončili o hodinu později, než bylo nasmlouváno. Petr Čoupek, Česká geologická služba