Jan Polzer
Menu

Životopis Jana Polzera

zkušenosti, certifikace, znalosti, zájmy

Jan Polzer, BA (Hons) se narodil roku 1980 v Brně, kde žije dodnes. V roce 1999 maturoval na Gymnáziu Matyáše Lercha, v roce 2011 získal bakalářský titul v oboru Business Management od Nottingham Trent University.

Svou pracovní kariéru jsem začal v polovině roku 2001. A vlastně se už tehdy jednalo o činnosti, které mě živí dodnes. Školení, programování a psaní článků o IT.

Na následujících řádcích naleznete několik stručných informací o mých zkušenostech a znalostech.

Své znalosti z oboru se snažím neustále rozšiřovat
Své znalosti z oboru se snažím neustále rozšiřovat

Nebyl jsem vždy na volné noze

Pokud nepočítám krátkou zkušenost z práce v sodovkárně, pak mohu říci, že jsem už v prvním zaměstnání vykonával prakticky podobnou činnost, kterou se zabývám nyní. Spolupracoval jsem na vývoji databázového softwaru Jídelna pro Windows, určeného nejen do školních stravovacích zařízení. Náplní práce bylo také školení uživatelů pro práci s tímto softwarem i pro práci na počítači s Windows obecně. Pracoval jsem také na vývoji vnitrofiremních aplikací.

Protože se po pár letech spektrum mých aktivit poněkud rozrostlo, rozhodl jsem se přejít na volnou nohu, na které postávám s pár přestávkami dodnes.

 • Z-WARE (2001-2004) - programátor v Delphi, školicí pracovník
 • Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. (2014) – ICT technik a realizátor dílčích úkolů v rámci aktivit Science EDU I a II v rámci projektu MŠMT OPVK Science Academy - kritický způsob myšlení a praktické aplikace přírodovědných a technických poznatků v reálném životě
 • Centrum pro studium demokracie a kultury (2017) – IT pracovník, správce webových stránek
 • OSVČ (2004 - současnost) - programátor, tvůrce webů, autor odborných textů

Čas od času úzce spolupracuji v některém týmu vývojářů či jiných profesionálů. V minulosti ve firmách zabývajících se vývojem webů na platformě .NET, aktuálně jsem hrdým externím členem týmu agentury Lesensky.cz.

Jako OSVČ spolupracuji s různými týmy profesionálů z oblasti tvorby webových stránek, a to jak v České republice, tak v zahraničí.

Honza Polzer programátor a tvůrce webů

Má první zkušenost s programováním byla na osmibitovém počítači ATARI 800XE v jazyku Basic. Vytvářel jsem hlavně hry a jednoduché programy.

S přesunem na PC jsem se dostal k Pascalu, ze kterého jsem rovněž složil maturitní zkoušku. Vytvořil jsem tenkrát jednoduchou střílečku s raketou. S příchodem Windows 95 se mi dostaly do rukou Delphi 2 a já povýšil základní Pascal na Object Pascal s vizuálním návrhářem. Zkušenosti jsem pak zúročil v prvním zaměstnání.

Po nastartování živnosti jsem neměl na poměrně drahé Delphi a nelegální instalaci nechtěl používat. Udělal jsem několik pokusů s Pythonem a začal se učit C++. Nejprve jsem tvořil aplikace s knihovnou wxWidgets a různými open source prostředími, později jsem si pořídil nejlevnější verzi, tehdy stále placeného, Visual Studia od Microsoftu.

V C++ jsem vytvořil několik firemních aplikací na zakázku. Správy zakázek, různé generátory tiskových sestav, prohlížeč databáze bankomatů nebo ovládací program na CD/DVD přikládaná k časopisům. Využívali jej v tehdejším Computer Pressu a následně i Extra Publishingu. Připravil jsem i databázový generátor podkladů pro tato média.

Od C++ jsem přešel k C#. Můj nejúspěšnější projekt z tohoto období byl zálohovací program. Věnoval jsem se také tvorbě instalačních aplikací s generátorem Inno Setup.

Na přelomu tisíciletí jsem experimentoval s tvorbou webových stránek a PHP. Kolem roku 2004 jsem se k němu vrátil, připravil několik jednoduchých webů a postupem let jsem tvorbu desktopových aplikací ve prospěch webů opustil úplně. První větší projekt, web časopisu Computer postavený na Drupalu, mě přivedl k tvorbě knih o tomto systému i k dalším zakázkám.

Dnes občas něco připravím v Pythonu, naskriptuji BASH, sem tam si hraji s mobilními aplikacemi (Java na Androidu), sem tam s jazykem R, ale tvorba webů v PHP je většinová výplň mého pracovního dne.

Za sebou mám stovky malých webů a desítky těch věcích. Často říkám, že se věnuji projektům až do velikosti XL. S některými projekty se mi podařilo uspět na WebTop100, SCIAP 2013 nebo Drupal CS Awards 2019 (více o oceněních), ale hrdý jsem na všechny bez rozdílu. Vážím si, že mě jejich provozovatelé přizvali ke spolupráci.

Publikační činnost

Po gymnáziu jsem cítil, že bych rád předával své znalosti počítačů a IT světa dál. Nechtěl jsem být jen tím typickým počítačově nadšeným sousedem, který poradí se zavirovaným diskem. Nakonec jsem prošel celou řadou tištěných i online médií.

 • České BeOS Centrum (2001) - články a novinky ze světa operačního systému BeOS
 • Computer Press (2001 - 2008) - články pro časopisy Computer, Živě.cz, Osobní Finance, Jak na počítač, Katalog moderního bydlení, Moderní kancelář, Domácí kino Home Cinema a další. Redaktor CD/DVD
 • časopis Linux+ (2007 - 2008) - články ze světa operačního systému Linux
 • Extra Publishing (2008 - 2015) - články pro časopisy Extra PC, Nejlepší PC rady a návody (PC rady), Svět, Cnews.cz, ExtraWindows.cz (2008 - 2009 šéfredaktor) a ExtraHardware.cz
 • Verlag Dashöfer (od 2015) – články a videonávody pro web NaPočítači.cz

Další podrobnosti najdete v sekci Knihy a články. Tamtéž jsou zmíněny mé vlastní webové projekty, do kterých publikuji své články.

Knihy

Kdo mě zná, tak asi asi vybaví hlavně moje knihy o redakčním systému Drupal. Nejsou ovšem jediné. V první knize jsem využil zkušenosti školitele, v druhé jsem zúročil neustálé úpravy konfiguračních souborů v Linuxu, se kterým jsem experimentoval. Drupal přišel až poté.

Programy pro kancelář
GNU Emacs a Vim – Kapesní přehled
Drupal 5
Drupal 6
Digitální fotografie v Corel Paint Shop Pro
333 tripů a triků pro Drupal
Drupal 7
Drupal 8
Drupal 9

Absolvované kurzy a odborná školení

Níže uvádím pouze výběr z absolvovaných kurzů a školení. Své znalosti si rozšiřuji průběžně, ať už metodou zkus to a poznej, tak v odborné literatuře nebo na školeních.

Na svém blogu zveřejňuji zápisky z konferencí, školení a podobných akcí, kterých se účastním.

Znalosti

 • Desktop: Pascal, Delphi, C++, C#
 • Webové technologie: HTML5, CSS3, XML, PHP, MySQL, JavaScript, jQuery, Less, Sass
 • Redakční systémy: Drupal, WordPress, GetSimple – Frameworky: CodeIgniter, Symfony, Bootstrap
 • Grafika: Adobe Photoshop, Corel Paint Shop Pro Photo, CorelDraw, Sketch, Zoner Photo Studio
 • Operační systémy: Windows, Linux, Apple macOS
 • Kancelářské aplikace: Microsoft Office, OpenOffice.org, Dokumenty Google
 • řidičský průkaz skupiny B (1999)
 • vůdce malého plavidla kategorie I, C, M, S (2016)

Školicí činnost

V letech 2009 – 2017 jsem vedl kurzy zaměřené na práci a vývoj s použitím redakčního systému Drupal v počítačové škole GOPAS. V současné době školím základy SEO, jQuery, Drupal a Symfony ve spolupráci s portálem Naučmese.

Kromě toho školím a přednáším i ve firmách, na různých setkáních v Česku a na Slovensku a v minulosti jsem realizoval i několik přednášek na téma redakční systémy na Mendelově univerzitě v Brně.

Zájmy

Dříve bych bez zaváhání odpověděl, že mým koníčkem je počítač. Jak jde čas, tak si uvědomuji, že jsem vděčný za jakoukoli relaxaci bez koukání do obrazovky. Práce s počítačem mě baví, ale zajímám se i o jiné činnosti:

 • historie
 • film
 • fotografování
 • příroda
 • plavání, jízda na kole
 • cestování (ale nejsem cestovatel)
 • lodě

Jan Polzer – masér

V roce 2016 jsem se rozhodl doplnit si vzdělání o zcela jinou oblast, než je vývoj softwaru a tvorba webových stránek. Nechci být závislý pouze na technice, a tak jsem se realizoval coby masér. Průběžně se snažím udržovat a rozvíjet i tyto získané znalosti.

Rozhovory

Kdysi dávno jsem pro počítačový magazín zpovídal různé zajímavé osobnosti z IT. Postupem času jsem se dostal i na druhou stranu. Bylo mi ctí odpovědět na několik otázek na různých webech: